X
+48 790 555 615 biuro@hrsensor.pl

Monitoring na terenie zakładu pracy – aktualne przepisy

Jednym z podstawowych uprawnień pracodawcy jest kontrola i kierowanie procesem pracy, zwłaszcza podległymi pracownikami. Do obowiązków pracodawcy należy również zapewnianie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Wielu pracodawców posiłkuje się monitoringiem wizyjnym, aby ułatwić sobie realizację tych wymogów. W pewnych sytuacjach, w ramach takiego monitoringu, mogą być wykorzystywane również dane biometryczne pracownika.

Choć w praktyce funkcjonowania polskich przedsiębiorstw monitoring wizyjny z powodzeniem stosowany jest od wielu lat, niemniej odpowiednich uregulowań w Kodeksie Pracy doczekał się on dopiero nowelizacją z 25 maja 2018 roku.

Warunki stosowania monitoringu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca może wprowadzić na terenie lub wokół zakładu pracy monitoring wizyjny, gdy jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji, czy zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Wprowadzenie monitoringu wymaga jednak od pracodawcy dopełnienia określonych formalności.

Monitoring wizyjny nie powinien obejmować pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek oraz palarni, chyba że jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy ważnych dla pracodawcy informacji. Stosowanie monitoringu takich pomieszczeń wymaga zastosowania technik uniemożliwiających rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób (anonimizacja, np. przez zamazywanie twarzy). Pracodawca nie może w żadnej sytuacji prowadzić monitoringu pomieszczeń zakładowej organizacji związkowej.

Informacja o monitoringu

W przypadku wprowadzenia monitoringu pracodawca jest zobowiązany oznaczyć pomieszczenia i teren, które są monitorowane, w widoczny i czytelny sposób, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych. Pomieszczenia muszą zostać oznakowane najpóźniej na 1 dzień przed uruchomieniem monitoringu. Uzyskane w wyniku monitoringu nagrania mogą być przetwarzane wyłącznie do celów, dla których zostały zebrane i przechowywane maksymalnie przez 3 miesiące od dnia nagrania.

Jeżeli nagrania z monitoringu stanowią dowód w postępowaniu sądowym lub pracodawca dowiedział się, że mogą one stanowić taki dowód, standardowy termin 3 miesięcy ulega przedłużeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Autor: Paweł Łuczak

Pozostałe wpisy na blogu

Zobacz najnowsze artykuły

Trudne rozmowy menedżerskie. Jak mądrze zwalniać pracownika?

Można powiedzieć, że firmę poznaje się nie tylko po tym, jak wita pracowników, ale także jak ich żegna. A (...)

06 maja 2020
95
Jak można zwolnić pracownika? O rozwiązaniu stosunku pracy.

Rozwiązywanie stosunku pracy nie jest łatwym zadaniem. Za każdym razem, gdy zapada trudna decyzja o rozstaniu należy się do (...)

04 maja 2020
57
Utrata pracy. Jak zadbać o dobry początek?

Od miesiąca funkcjonujemy w nowej, trudnej rzeczywistości związanej z pandemią COVID-19. Nieodłącznym skutkiem obostrzeń narzuconych na każdego z nas (...)

12 kwietnia 2020
67
Zwolnienia z pracy w trakcie pandemii COVID-19 – webinar

Wspólnie z Akademią HR zapraszamy na bezpłatny webinar na temat zwolnień z pracy. Partneruje nam Centrum Kreatywności Fabryka. Obecna (...)

03 kwietnia 2020
52
Zobacz wszystkie

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz pytania w sprawie szkolenia, napisz do nas. Skontaktujemy się z tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.


X
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ -10% NA PIERWSZE SZKOLENIE

Subscribe to our newsletter