X
+48 790 555 615 biuro@hrsensor.pl

Najniższe wynagrodzenie w 2020 roku

Planowany wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. wyniesie 8,9 procent, tym samym najniższe wynagrodzenie za pracę wyniesie 2450 zł brutto.

Oficjalnie nowa „najniższa krajowa” ogłoszona zostanie przed 15 września bieżącego roku. Znane jest już stanowisko rządu w tej sprawie. Zaplanowano, iż wynagrodzenie wzrośnie o 200 złotych, tym samym osiągając kwotę 2450,00 zł brutto. Zmiana ta pociąga za sobą znacznie wyższe koszty zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę. Całkowity koszt, który będzie musiał ponieść pracodawca, aby zatrudnić pracownika w oparciu o umowę o pracę wyniesie zatem co najmniej  2 951,77 zł.

Czynniki wpływające na wysokość płacy minimalnej

W obecnym stanie prawnym wynagrodzenie pracownika wzrosłoby zatem o około 140,00 zł netto. Na uwadze mieć należy jednak, iż w najbliższym czasie rząd zapowiada kolejne zmiany:

Relatywnie zatem wynagrodzenie pracowników zarabiających najniższą krajową może wzrosnąć o blisko 190 zł netto.

Dodatek stażowy a wysokość wynagrodzenia

Zaznaczyć należy również, iż dodatek za staż pracy przestanie od stycznia stanowić składnik wynagrodzenia, uwzględniany przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika. Tym samym osoby, które do tej pory zarabiały najniższa krajową, a ich podstawa była od niej niższa (bo zaliczano do niej dodatek za staż pracy) mogą spodziewać się nawet kilkuset złotowego wzrostu wynagrodzenia.

Rozwiązanie to od wielu lat postulowane było, zwłaszcza przez środowiska sfery budżetowej. Doprowadzi ono do usunięcia patologicznej sytuacji w sferze budżetowej, gdy nowo zatrudnieni pracownicy, nie posiadający prawa do dodatku stażowego otrzymywali wyższą płacę zasadniczą, niż osoby posiadające znaczny staż pracy, których płaca zasadnicza „uzupełniana” była do najniższej krajowej właśnie dodatkiem stażowym.

Autor: Paweł Łuczak

Pozostałe wpisy na blogu

Zobacz najnowsze artykuły

Trudne rozmowy menedżerskie. Jak mądrze zwalniać pracownika?

Można powiedzieć, że firmę poznaje się nie tylko po tym, jak wita pracowników, ale także jak ich żegna. A (...)

06 maja 2020
95
Jak można zwolnić pracownika? O rozwiązaniu stosunku pracy.

Rozwiązywanie stosunku pracy nie jest łatwym zadaniem. Za każdym razem, gdy zapada trudna decyzja o rozstaniu należy się do (...)

04 maja 2020
57
Utrata pracy. Jak zadbać o dobry początek?

Od miesiąca funkcjonujemy w nowej, trudnej rzeczywistości związanej z pandemią COVID-19. Nieodłącznym skutkiem obostrzeń narzuconych na każdego z nas (...)

12 kwietnia 2020
67
Zwolnienia z pracy w trakcie pandemii COVID-19 – webinar

Wspólnie z Akademią HR zapraszamy na bezpłatny webinar na temat zwolnień z pracy. Partneruje nam Centrum Kreatywności Fabryka. Obecna (...)

03 kwietnia 2020
52
Zobacz wszystkie

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz pytania w sprawie szkolenia, napisz do nas. Skontaktujemy się z tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.


X
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ -10% NA PIERWSZE SZKOLENIE

Subscribe to our newsletter