X
+48 790 555 615 biuro@hrsensor.pl

PIT dla młodych z innej perspektywy

Powszechnym powiedzeniem jest „mądry Polak po szkodzie. Mało co, tak jak to powiedzenie, pasuje do sytuacji kadrowych, pracowników i zleceniobiorców umawiających się na wynagrodzenie w kwocie netto.

W ostatnim czasie w zakresie płac spotkały nas niemałe zmiany. Najpierw PIT dla młodych, teraz zmiana wysokości podatku oraz kosztów uzyskania przychodu. Dla części osób, które umówiły się na wynagrodzenia w kwocie netto, zmiany te nie były tak miłym zaskoczeniem, jak mogłoby się wydawać.

Wynagrodzenie zleceniobiorcy z PIT dla młodych

Zleceniobiorca, który w umowie zleceniu zawartą miał kwotę netto i złożył oświadczenie dotyczące PIT dla młodych otrzymał dokładnie taki sam przelew, jak przed jego złożeniem. Pracownicy odpowiadający za płace w firmie dotychczas ustalali taką kwotę brutto, aby zleceniobiorca otrzymał określone w umowie netto. W sytuacji, gdy dochody zleceniobiorcy  nie są obciążone podatkiem, kadrowi przeliczyli ponownie ich wynagrodzenia, tak aby utrzymać dotychczasowe netto. W tej sytuacji pracodawca/zleceniodawca zaoszczędził, gdyż jego koszty są niższe.

Rezygnacja z PIT dla młodych

Czy zleceniobiorca/pracownik może jeszcze w takiej sytuacji coś zrobić? Tak, zawsze może złożyć oświadczenie, iż prosi, aby nie stosować dla niego PIT dla młodych od momentu złożenia oświadczenia.  W takiej sytuacji podatnik zyska, gdyż taki zwrot podatku otrzyma w zeznaniu rocznym.

Warto pamiętać, iż pracodawca/zleceniodawca nie może odmówić przyjęcia takiego oświadczenia, a także nie powinien pytać czemu jest ono składane.

Autor: Paweł Łuczak

Pozostałe wpisy na blogu

Zobacz najnowsze artykuły

Trudne rozmowy menedżerskie. Jak mądrze zwalniać pracownika?

Można powiedzieć, że firmę poznaje się nie tylko po tym, jak wita pracowników, ale także jak ich żegna. A (...)

06 maja 2020
95
Jak można zwolnić pracownika? O rozwiązaniu stosunku pracy.

Rozwiązywanie stosunku pracy nie jest łatwym zadaniem. Za każdym razem, gdy zapada trudna decyzja o rozstaniu należy się do (...)

04 maja 2020
57
Utrata pracy. Jak zadbać o dobry początek?

Od miesiąca funkcjonujemy w nowej, trudnej rzeczywistości związanej z pandemią COVID-19. Nieodłącznym skutkiem obostrzeń narzuconych na każdego z nas (...)

12 kwietnia 2020
67
Zwolnienia z pracy w trakcie pandemii COVID-19 – webinar

Wspólnie z Akademią HR zapraszamy na bezpłatny webinar na temat zwolnień z pracy. Partneruje nam Centrum Kreatywności Fabryka. Obecna (...)

03 kwietnia 2020
52
Zobacz wszystkie

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz pytania w sprawie szkolenia, napisz do nas. Skontaktujemy się z tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.


X
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ -10% NA PIERWSZE SZKOLENIE

Subscribe to our newsletter