X
+48 790 555 615 biuro@hrsensor.pl

PPK – nowy element systemu ubezpieczeń społecznych

1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). W założeniu ustawodawcy, PPK służyć mają dodatkowemu zabezpieczeniu środków na emeryturę pracownika, stanowiąc uzupełnienie środków gromadzonych w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. Pracownicze Plany Kapitałowe są w pełni prywatnym system długoterminowego oszczędzania, stanowiącym komponent III filaru systemu emerytalnego, na który składają się zarówno pracownicy, pracodawcy, jak i budżet państwa.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają dwojaki charakter – z jednej strony ich utworzenie jest, co do zasady, obowiązkowe dla wszystkich podmiotów, z drugiej jednak partycypacja w nich jest dobrowolna dla osób zatrudnionych. Osoby te będą mogły w każdej chwili zrezygnować z uczestnictwa w PPK.

Obowiązki pracodawcy

Ustawodawca nakłada obowiązek utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych na podmiot zatrudniający. Ten został zdefiniowany w art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy. Zgodnie z jego treścią za podmiot zatrudniający uznaje się:

Obowiązek utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych został nałożony również na podmioty, których siedziba mieści się za granicą, ale zatrudniają one pracowników na terenie Polski.

Zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK

Warto zaznaczyć w tym miejscu, iż ustawodawca – w szczególnych przypadkach – zwolnił pracodawców z obowiązku tworzenia i prowadzenia PPK. Przepisów ustawy nie stosuje się bowiem do:

Wysokość składki na PPK

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mogą w elastyczny sposób kształtować wysokość składki na PPK. W przypadku pracownika, minimalna miesięczna składka musi stanowić równowartość 2% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W przypadku pracodawcy minimalna jej wysokość wyniesie 1,5% wynagrodzenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Maksymalna składka, którą wnieść będzie mógł zarówno pracodawca, jak i pracownik, wyniesie 4%. Co za tym idzie, suma miesięcznych wpłat do PPK wahać się będzie od 3,5 do 8% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Autor: Paweł Łuczak

Pozostałe wpisy na blogu

Zobacz najnowsze artykuły

Trudne rozmowy menedżerskie. Jak mądrze zwalniać pracownika?

Można powiedzieć, że firmę poznaje się nie tylko po tym, jak wita pracowników, ale także jak ich żegna. A (...)

06 maja 2020
95
Jak można zwolnić pracownika? O rozwiązaniu stosunku pracy.

Rozwiązywanie stosunku pracy nie jest łatwym zadaniem. Za każdym razem, gdy zapada trudna decyzja o rozstaniu należy się do (...)

04 maja 2020
57
Utrata pracy. Jak zadbać o dobry początek?

Od miesiąca funkcjonujemy w nowej, trudnej rzeczywistości związanej z pandemią COVID-19. Nieodłącznym skutkiem obostrzeń narzuconych na każdego z nas (...)

12 kwietnia 2020
67
Zwolnienia z pracy w trakcie pandemii COVID-19 – webinar

Wspólnie z Akademią HR zapraszamy na bezpłatny webinar na temat zwolnień z pracy. Partneruje nam Centrum Kreatywności Fabryka. Obecna (...)

03 kwietnia 2020
52
Zobacz wszystkie

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz pytania w sprawie szkolenia, napisz do nas. Skontaktujemy się z tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.


X
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ -10% NA PIERWSZE SZKOLENIE

Subscribe to our newsletter