X
+48 790 555 615 biuro@hrsensor.pl

Gdy pracownik zostaje rodzicem

Dzień Matki, Dzień Dziecka to święta, które przypominają o ważnych dla każdego pracownika uprawnieniach związanych z rodzicielstwem. Dziś przypominamy prawa świeżo upieczonych rodziców.

Jakie prawa ma przyszła mama?

Kodek pracy przewiduje uprawnienia już na etapie ciąży kobieta spodziewająca się dziecka ma prawo do:

Jeśli przyszła mama jest zatrudniona na umowę o pracę, podlega ochronie przed zwolnieniem. W umowie na czas określony dłuższy, niż miesiąc i dodatkowo w takiej, gdzie jej rozwiązanie następowałoby po trzecim miesiącu ciąży, pracodawca jest zobowiązany przedłużyć umowę do dnia porodu. Tym samym po urodzeniu dziecka, przysługuje pracownicy prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Chronieni przed rozwiązaniem stosunku pracy są także pracownicy – rodzice w trakcie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego.

Po porodzie – mama, czy tata na urlopie?

Urlop macierzyński przysługujący pracownicy w różnym wymiarze, w zależności od liczby urodzonych dzieci w trakcie jednego porodu. Przypominamy , że wynosi kolejno:

Widać więc, że ustawodawca uwzględnił sytuacje bardzo rzadkie, jakim są niedawne narodziny sześcioraczków w Krakowie.

W trakcie urlopu przysługuje mamie zasiłek macierzyński. Jego wysokość jest uzależniona od podstawy do ubezpieczenia chorobowego z ostatnich 12 miesięcy oraz wybranego wariantu (matka może otrzymywać 80% świadczenia przez cały czas trwania urlopu lub 100% w pierwszej jego połowie i 60% w drugiej, niemniej łączna kwota świadczenia będzie taka sama).

Pierwsze tygodnie urlopu przysługują jedynie  mamie. Może ona zrezygnować z dalszej części urlopu po 14. tygodniu jego trwania na rzecz ojca. Musi pamiętać przy tym, aby nie później, niż siedem dni przed powrotem do pracy, złożyć wniosek u swojego pracodawcy wraz z zaświadczeniem z firmy ojca o rozpoczęciu przez niego urlopu macierzyńskiego.

Dla ojców pierwsze uprawnienia pojawiają się zaraz po narodzinach dziecka. Wtedy może skorzystać z dwóch dni urlopu okolicznościowego, ale także zwolnienia na opiekę nad żoną (członkiem rodziny), która jest w okresie połogu. Zwolnienie na opiekę nad członkiem rodziny to 14 dni w roku kalendarzowym.

Dodatkowo w pierwszych 2 latach życia dziecka, ojciec może wziąć urlop ojcowski. Na wniosek pracownika, złożony nie później, niż siedem dni przed planowanym urlopem, zakład pracy udziela urlopu w wymiarze 14 dni, które można podzielić na dwie części.

Urlop rodzicielski

Po urlopie macierzyńskim zarówno matka, jak i ojciec mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni dla jednego dziecka lub 34 tygodni, gdy urodziło się dwoje lub więcej dzieci.

Urlop rodzicielski może być wykorzystany:

Jeśli z urlopu korzystają w tym samym czasie oboje z rodziców , okresy sumują się i nie mogą przekroczyć ustalonego ustawowo wymiaru 32 (34) tygodni.

Urlop rodzicielski można łączyć z pracą w firmie, która udzielił urlopu. Jednak wymiar czasu pracy nie może być wyższy, niż połowa z tego przed urlopem. Co to oznacza dla długości urlopu rodzicielskiego? Wydłuża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.  Maksymalna długość urlopu w tym przypadku wynosi 64 tygodnie (narodziny jednego dziecka) lub 68 (poród mnogi).

Urlop wychowawczy

Każdy z rodziców z przynajmniej sześciomiesięcznym stażem pracy ma prawo do urlopu wychowawczego. Można go wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. W 2019 r. maksymalna długość urlopu wychowawczego to równo 3 lata. Rodzice mogą jednocześnie korzystać z urlopu wychowawczego lub się nim dzielić. Dodatkowo w przypadku dziecka niepełnosprawnego, urlop wychowawczy może być udzielony z uwagi na konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ze względu na jego stan zdrowia. Oczywiście stan zdrowia dziecka musi być potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Wymiar tego urlopu wychowawczego również wynosi 36 miesięcy i może być wykorzystany maksymalnie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dane dziecko kończy 18 rok życia.

A po powrocie do pracy…

Mama karmiąca dziecko piersią, która wróciła do pracy ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w ciągu dnia pracy. W przypadku, gdy dzień pracy wynosi 6 godzin, przysługuje jej jedna przerwa. Wszystkie te przerwy są wliczane do czasu pracy. Dla mam karmiących więcej, niż jedno dziecko, przysługują dwie przerwy 45-minutowe.

Autor: Paweł Łuczak

 

Pozostałe wpisy na blogu

Zobacz najnowsze artykuły

Trudne rozmowy menedżerskie. Jak mądrze zwalniać pracownika?

Można powiedzieć, że firmę poznaje się nie tylko po tym, jak wita pracowników, ale także jak ich żegna. A (...)

06 maja 2020
95
Jak można zwolnić pracownika? O rozwiązaniu stosunku pracy.

Rozwiązywanie stosunku pracy nie jest łatwym zadaniem. Za każdym razem, gdy zapada trudna decyzja o rozstaniu należy się do (...)

04 maja 2020
57
Utrata pracy. Jak zadbać o dobry początek?

Od miesiąca funkcjonujemy w nowej, trudnej rzeczywistości związanej z pandemią COVID-19. Nieodłącznym skutkiem obostrzeń narzuconych na każdego z nas (...)

12 kwietnia 2020
67
Zwolnienia z pracy w trakcie pandemii COVID-19 – webinar

Wspólnie z Akademią HR zapraszamy na bezpłatny webinar na temat zwolnień z pracy. Partneruje nam Centrum Kreatywności Fabryka. Obecna (...)

03 kwietnia 2020
52
Zobacz wszystkie

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz pytania w sprawie szkolenia, napisz do nas. Skontaktujemy się z tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.


X
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ -10% NA PIERWSZE SZKOLENIE

Subscribe to our newsletter