X
+48 790 555 615 biuro@hrsensor.pl

Zwolnienie lekarskie za dzień przepracowany

Zaświadczenie lekarskie e-ZLA wydane w wyniku orzeczenia o niezdolności do pracy przez uprawnionego lekarza wskazuje okres od – do, w którym ubezpieczony – pracownik powinien powstrzymać się od wykonywania pracy a płatnik składek – pracodawca do tej pracy nie powinien go dopuścić.

Dość częstym problemem dla działów kadr i płac jest pierwszy dzień orzeczonej w zaświadczeniu niezdolności do pracy, który rodzi szereg wątpliwości podczas ustalania prawa do wynagrodzenia chorobowego.

Przy ustalaniu wynagrodzenia za taki dzień  należy odpowiedzieć na pytanie, czy ubezpieczony był nieobecny w pracy, czy też przepracował pełny dzień roboczy, bądź jego część.

W przypadku, gdy pracownik nie stawił się w pracy, za taki dzień wypłacić należy mu wynagrodzenie chorobowe.

W przypadku, gdy pracownik rozpoczął pracę w danym dniu, a lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie, uwzględniając w nim dzień przeprowadzonego badania, pracownikowi za czas przepracowany wypłacić należy wynagrodzenie za pracę zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy (proporcjonalnie). Nabędzie on również prawo do wynagrodzenia chorobowego już od dnia badania. Taki sposób rozliczenia przyjąć należy stosując analogię do zasiłku z powodu niezdolności do pracy. Zasiłki takie wypłaca się w stawce dziennej, a ustawodawca nie przewidział w ustawie możliwości wypłaty zasiłku za część dnia.

W przypadku, gdy pracownik przepracował cały dzień, prawo do wynagrodzenia chorobowego będzie przysługiwało od dnia następnego.

Autor: Paweł Łuczak

Pozostałe wpisy na blogu

Zobacz najnowsze artykuły

Trudne rozmowy menedżerskie. Jak mądrze zwalniać pracownika?

Można powiedzieć, że firmę poznaje się nie tylko po tym, jak wita pracowników, ale także jak ich żegna. A (...)

06 maja 2020
95
Jak można zwolnić pracownika? O rozwiązaniu stosunku pracy.

Rozwiązywanie stosunku pracy nie jest łatwym zadaniem. Za każdym razem, gdy zapada trudna decyzja o rozstaniu należy się do (...)

04 maja 2020
57
Utrata pracy. Jak zadbać o dobry początek?

Od miesiąca funkcjonujemy w nowej, trudnej rzeczywistości związanej z pandemią COVID-19. Nieodłącznym skutkiem obostrzeń narzuconych na każdego z nas (...)

12 kwietnia 2020
67
Zwolnienia z pracy w trakcie pandemii COVID-19 – webinar

Wspólnie z Akademią HR zapraszamy na bezpłatny webinar na temat zwolnień z pracy. Partneruje nam Centrum Kreatywności Fabryka. Obecna (...)

03 kwietnia 2020
52
Zobacz wszystkie

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz pytania w sprawie szkolenia, napisz do nas. Skontaktujemy się z tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.


X
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ -10% NA PIERWSZE SZKOLENIE

Subscribe to our newsletter