X
+48 790 555 615 biuro@hrsensor.pl

Czym są testy kompetencyjne?

Chcąc ocenić kompetencje pracowników i kandydatów na określone stanowiska w firmie, warto sięgnąć po jeden z możliwych sposobów pomiaru, czyli testy kompetencji.

Testy kompetencji to narzędzia oceny i selekcji oparte na seriach dylematów zaprojektowanych tak, aby mierzyć osąd badanego w sytuacjach związanych z określonym stanowiskiem pracy (1).

W swej budowie w dużym stopniu przypominają wywiad. Jednak  w porównaniu z wywiadem, testy kompetencyjne są tak skonstruowane, aby spełniać wszystkie wymogi stawiane przed tego typu metodą pomiaru, czyli standardy dobroci psychometrycznej. Tym samy mogą być trafniejszymi sposobami pomiaru kompetencji, w porównaniu z wywiadem.

Kiedy stosować testy kompetencji?

Testy kompetencyjne można wykorzystać  w różnych celach.  Znajdują swoje zastosowanie w:

Dlaczego warto używać testów kompetencji?

Zachęcamy do korzystania z testów w pomiarze kompetencji. Mają wiele zalet, które zdecydowanie przeważają nad liczbą wad tej metody pomiaru. Na korzyść badania kompetencji w ten sposób przemawiają:

O czym pamiętać przy konstrukcji testu kompetencji?

Z punktu widzenia badanego wypełnianie testu składa się z trzech podstawowych części:

Zanim jednak test jako gotowy produkt trafi do użytku, musi zostać przygotowany z uwzględnieniem specyfiki firmy i danego stanowiska pracy, do którego chcemy go wykorzystać. Trafnie prognozujący  test kompetencyjny powinien zostać utworzony na podstawie modelu kompetencyjnego obowiązującego w firmie.  Jest wtedy narzędziem dopasowanym ściśle do potrzeb procesu rekrutacyjnego, czy planowania ścieżek kariery.

Sprawdzona metoda konstrukcji testu kompetencyjnego składa się z kilku etapów.

  1. Wybór kompetencji do badania. Analiza potrzeb firmy pozwala na ustalenie i opis kompetencji zgodnych z profilem stanowiska, dla którego test będzie używany. Do każdej kompetencji warto przyporządkować 6-8 pytań. To oznacza, że badanych kompetencji nie powinno być więcej niż 10, aby test nie był zbyt długi dla osoby wypełniającej.
  2. Opis sytuacji – konstrukcja pytań testowych. Do każdej kompetencji przyporządkuj zachowania, jakie są z nią związane. Następnie tworzy się opisy sytuacji zawodowych, w których zachowania te powinny być ujawniane. Sytuacje w teście mieć charakter dylematów, jakie badany musi rozstrzygnąć.
  3. Zbudowanie skal oceny. Do każdej sytuacji należy dobrać wskaźniki poziomu kompetencji. Skala informuje o tym, jakie zachowania są pożądane w ramach określonej kompetencji. Zwykle ma 3 lub 5 poziomów.
  4. Napisanie instrukcji. Dobra instrukcja powinna być na tyle zrozumiała, aby osoba badania po zapoznaniu się z nią nie miała wątpliwości, jak wypełniać test.
  5. Badanie pilotażowe. Po zbudowaniu testu kompetencyjnego ważne jest próbne zbadanie wybranej grupy osób w celu sprawdzenia. Pilotaż daje odpowiedź na pytanie, czy test jest poprawnie skonstruowany pod względem językowym, zrozumiały dla użytkowników. To wstępne badanie jest także konieczne dla określenia użyteczności testu, jego wartości w pomiarze kompetencji.
  6. Ostateczna wersja testu. Wnioski z badania pilotażowego pomagają w modyfikacji niektórych pytań testowych, zastąpieniu niezrozumiałych sformułowań bardziej przystępnymi dla badanych. Powstaje więc wersja testu do stosowania w diagnozie kompetencji na potrzeby danej firmy i stanowiska pracy.

Autor: Sylwia Szymańska

1. Prokopowicz P., Żmuda G., Król M. (2014) Kompetencyjne testy sytuacyjne w rekrutacji, selekcji i ocenie pracowników. Warszawa: Wydawnictwo Wolters Kluwer.

 

Pozostałe wpisy na blogu

Zobacz najnowsze artykuły

Trudne rozmowy menedżerskie. Jak mądrze zwalniać pracownika?

Można powiedzieć, że firmę poznaje się nie tylko po tym, jak wita pracowników, ale także jak ich żegna. A (...)

06 maja 2020
95
Jak można zwolnić pracownika? O rozwiązaniu stosunku pracy.

Rozwiązywanie stosunku pracy nie jest łatwym zadaniem. Za każdym razem, gdy zapada trudna decyzja o rozstaniu należy się do (...)

04 maja 2020
57
Utrata pracy. Jak zadbać o dobry początek?

Od miesiąca funkcjonujemy w nowej, trudnej rzeczywistości związanej z pandemią COVID-19. Nieodłącznym skutkiem obostrzeń narzuconych na każdego z nas (...)

12 kwietnia 2020
67
Zwolnienia z pracy w trakcie pandemii COVID-19 – webinar

Wspólnie z Akademią HR zapraszamy na bezpłatny webinar na temat zwolnień z pracy. Partneruje nam Centrum Kreatywności Fabryka. Obecna (...)

03 kwietnia 2020
52
Zobacz wszystkie

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz pytania w sprawie szkolenia, napisz do nas. Skontaktujemy się z tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.


X
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ -10% NA PIERWSZE SZKOLENIE

Subscribe to our newsletter